W jaki sposób obliczyć obrót firmy, która ma zostać przejęta
Nie wszystkie przychody wliczamy do obrotów na potrzeby postępowania w sprawie koncentracji
Jednym z elementów składających się na system ochrony wolnej i uczciwej konkurencji są przepisy o koncentracji. Mają one przeciwdziałać sytuacji, w której w każdych warunkach przedsiębiorcy mogliby zupełnie dowolnie podejmować decyzje o fuzjach lub przejęciach. Dlatego, jeżeli transakcja taka spełniałaby pewne warunki, podlega uprzedniej kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Instytucja ta ma prawo ją ocenić i stwierdzić, czy w wyniku połączenia dwóch lub kilku przedsiębiorców, bądź przejęcia kontroli przez jednego z nich nad drugim, nie dojdzie do zakłócenia w funkcjonowaniu wolnego rynku i odpowiedniego poziomu konkurencji. W szczególności, jeżeli urząd uzna, że tak właśnie mogłoby się stać, ma prawo odmówić zgody na koncentrację.
Dlatego też na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek zgłaszania zamiaru koncentracji, w tym np. następującej w wyniku przejęcia kontroli nad niezależnym przedsiębiorcą. Oczywiście wymóg ten nie dotyczy każdej planowanej transakcji tego typu. Musi ona spełniać pewne warunki. Wskazuje je art. 13 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.).
Wielkość sprzedaży
I tak zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu, jeżeli:
• łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta