Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice protestu

10 stycznia 2012 | Publicystyka, Opinie | Artur Stopka

Czy interesy środowiska medycznego nie są przedkładane ponad zobowiązania, które w sumieniu lekarze na siebie przyjęli? – rozważa duchowny katolicki i publicysta

Wobec powtarzających się w Polsce akcji protestacyjnych, których skutki bywają bardzo dotkliwe dla ludzi niebędących stroną konfliktu, rodzi się konieczność zadania pytania o moralne granice, których w tego typu przedsięwzięciach, nawet jeśli są najsłuszniejsze, przekraczać się nie powinno. Problem dotyczy w szczególny sposób tzw. zawodów służebnych (np. służba zdrowia, służby mundurowe, edukacja).

Z jednej strony wykonujący je pracownicy mają prawo do protestów i obrony swoich praw. Z drugiej – skutki ich słusznego protestu nie powinny powodować szkód i krzywd u ludzi, którzy nie mają ze sprawą nic wspólnego.

Przed prawie dziesięciu laty Mariusz Kwiatkowski, opisując „Etyczne społeczeństwo obywatelskie III RP", zwrócił uwagę na dwa rodzaje skutków doświadczenia „Solidarności". Dało ono Polakom z jednej strony siłę i poczucie własnej wartości oraz pokazało, że można łączyć walkę o interesy z wartościami, normami moralnymi i budowaniem wspólnoty, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9127

Wydanie: 9127

Spis treści
Zamów abonament