Poznaj podatkowe skutki oszczędzania na dobrowolną emeryturę
1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy regulujące nową formę dobrowolnego zabezpieczenia emerytalnego. Teraz są do wyboru dwie: IKE i IKZE. Przyjrzyjmy się zasadom opodatkowania zgromadzonych tam dochodów
Są one istotne zarówno dla oszczędzających, jak i dla instytucji finansowych wypłacających zdeponowane w nich środki.
Od początku tego roku dotychczasowa możliwość gromadzenia środków na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) została rozszerzona o „bliźniaczy” rodzaj indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Chociaż konstrukcje obu kont emerytalnych są zbieżne, oszczędzanie i korzystanie ze środków na nich zgromadzonych rodzi odmienne skutki podatkowe.
Zwolnienie dla pieniędzy z IKE
Środki podlegające wypłacie z IKE (w rozumieniu ścisłym „wypłaty” – jako wypłaty w wyniku spełnienia wymogów programu IKE) korzystają ze zwolnienia podatkowego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wolne od tego podatku są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym uzyskane w związku z:
• gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,
• wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego.
Zwolnienie nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający, naruszając prawo, gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym - patrz tekst „Jakie są warunki korzystania z ulgi w PIT”.
Formy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta