Przerwa w opłatach wpływa na zasiłek
Start w regulowaniu należności na ubezpieczenie chorobowe w trakcie miesiąca i absencja w następnym powodują, że przedsiębiorca otrzyma świadczenie z ZUS nieadekwatne do zadeklarowanej podstawy składek
- Prowadzę działalność gospodarczą od 10 lat. Przez cały ten okres podlegałem ubezpieczeniu chorobowemu. Ostatnio miałem przerwę w prowadzeniu biznesu, gdyż wyrejestrowałem się z ubezpieczeń społecznych 25 listopada 2011 r. Ponownie zgłosiłem się do nich, w tym do dobrowolnego chorobowego, od 20 grudnia 2011 r. Od 4 stycznia br. jestem niezdolny o pracy, gdyż choruję. Czy w tej sytuacji nabędę prawo do chorobowego? Z jakiego okresu ZUS obliczy mi podstawę tego zasiłku? – pyta czytelnik.
Uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego zależy od powstania niezdolności do pracy w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jednak choroba i ubezpieczenie nie wystarczą do nabycia prawa do chorobówki.
Wymagany okres
Artykuł 4 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) wskazuje, że ubezpieczenie to musi trwać przez określony czas. Zależy on od sposobu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu – dobrowolnie czy obowiązkowo.
Przedsiębiorca podlega ubez- pieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, musi w nim pozostawać nieprzerwanie przez 90 dni. Do tego czasu wlicza się też wcześniejszy okres ubezpieczenia, jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekraczała 30 dni.
Wyjątek od tej zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta