Zadłużonemu nie zabierzesz wszystkiego, co zarobi
Jeśli pracodawca ma kilka wypłat w miesiącu, stosuje jedną kwotę wolną od potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Dzięki zsumowaniu wszystkich jego składników może ustalić granicę tego, co ma prawo ująć
Zasadą jest, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu. Zdarza się jednak, że pracownik dostaje w tym czasie wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki, np. nagrodę. W jaki sposób wtedy należy potrącić mu to, czego domaga się komornik?
Kwota wolna od potrąceń
Ujęcia można dokonać tylko do określonej wysokości, aby pracownikowi zapewnić konieczne środki do życia. To oznacza, że trzeba zachować tzw. kwotę wolną od potrąceń. Zgodnie z kodeksem pracy w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych pracodawca potrąci tylko do wysokości 3/5 wynagrodzenia.
Natomiast przy dochodzeniu innych należności lub zaliczek pieniężnych potrącenie obejmie najwyżej 1/2 wynagrodzenia. Gdy ujęcia alimentacyjne i niealimentacyjne zbiegną się, najwyższe potrącenie nie przekroczy 3/5 wynagrodzenia netto (art. 87 § 4 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta