Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadmierne emocje niewskazane przy obsłudze maszyny

09 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracownik może się powstrzymać od wykonywania swych obowiązków, jeśli jest w złym stanie psychofizycznym, a świadczenie przez niego pracy mogłoby zagrażać innym osobom

Wśród przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy są także te, które pozwalają pracownikom na powstrzymanie się od wykonywania pracy niebezpiecznej dla zdrowia i życia.

Zgodnie bowiem z art. 210 § 1 i 2 kodeksu pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik może odstąpić od wykonywania obowiązków. Jednak musi o tym niezwłocznie zawiadomić prze- łożonego.

Z mocy art. 210 § 4 k.p. pracownik ma też prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób.

Dzień niedyspozycji

Stan psychofizyczny, o którym mowa w § 4 art. 210 k.p., nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9153

Wydanie: 9153

Spis treści
Zamów abonament