Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet w czasie urlopu można się rozstać z pracownikiem

09 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Podwładny nie uniknie dyscyplinarki nawet na wczasach. Zaskoczeniem może być także utrata posady podczas kilku dni wolnych od pracy czy długiej opieki nad dzieckiem, gdy firma plajtuje

Co do zasady przebywającym na urlopie szef nie może wypowiedzieć angażu. Szczególną ochronę zapewnia pracownikom podczas takiej nieobecności art. 41 k.p.

Dla kogo zakaz

Konstrukcja przepisu jednoznacznie wskazuje, że adresatem tego zakazu jest wyłącznie przełożony. Zatrudniony ma więc prawo zwolnić się z pracy podczas wakacji.

Przykład

Pani Mirella korzystała z dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. Na początku tej pauzy otrzymała od znajomego korzystną propozycję nowej pracy i postanowiła ją przyjąć. Jeszcze w trakcie urlopu złożyła swojemu przełożonemu wypowiedzenie.

Szef pani Mirelli stwierdził jednak, że złożenie takiego oświadczenia w czasie urlopu jest niedopuszczalne. Pracodawca nie ma racji. Zakaz określony w art. 41 k.p. kierowany jest bowiem wyłącznie do zatrudniających, a nie do pracowników.

Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby zatrudniający złożył oświadczenie woli o rozstaniu z podwładnym w trybie dyscyplinarnym.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9153

Wydanie: 9153

Spis treści
Zamów abonament