Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak należy uzasadnić roszczenie o wykup gruntu

09 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Ilona Sądel-Bendkowska

Samoistny posiadacz musi udowodnić, że włada zajętą pod budowę działką

Przedsiębiorca będący samoistnym posiadaczem, aby mógł żądać od właściciela przeniesienia na niego własności działki zajętej pod budowę, musi wykazać np. przesłanki:

samoistne posiadanie zabudowanego gruntu – czyli że włada nieruchomością faktycznie jak właściciel, swoją dobrą wiarę, a także musi wykazać, że wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią nieruchomości budynek lub inne urządzenie o wartości znacznie przewyższającej wartość zajętej pod budowę działki.

Wówczas dopiero przeniesienie własności na jego rzecz może nastąpić za odpowiednim wynagrodzeniem.

Nie można utracić posiadania

Zatem konieczną przesłanką roszczenia posiadacza jest posiadanie zabudowanej działki, bowiem utrata posiadania powoduje wygaśnięcie roszczenia. Dlatego też nie ulega ono przedawnieniu, gdyż funkcje przedawnienia zastępuje w tym wypadku utrata posiadania, powodując wygaśnięcie roszczenia o wykup.

Samo roszczenie samoistnego posiadacza o wykup działki gruntu, na której wzniósł on budynek, przechodzi zarówno na jego spadkobiercę (art. 922 § 1 kodeksu cywilnego), jak i na nabywcę z mocy czynności prawnej. Jednak w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9153

Wydanie: 9153

Spis treści
Zamów abonament