Bankowo pewna siedziba
Spór o budynek Teatru Na Woli trwa już szósty rok
Bankowo pewna siedziba
Trwa spór o siedzibę Teatru Na Woli między teatrem a Zakładami Radiowymi im. Kasprzaka, obecnie reprezentowanymi przez syndyka masy upadłościowej. Działka wraz z budynkiem decyzją władz Woli została przekazana w 1979 r. w użytkowanie Teatru Na Woli, co potwierdzono 10 lat później. Gdy w 1991 r. teatr chciał się uwłaszczyć zgodnie z obowiązującą od tego roku ustawą, wojewoda warszawski anulował decyzję władz Woli, powołując się na nie rozpatrzone nigdy odwołanie ZRK, które były wcześniej użytkownikiem części działki. Decyzję wojewody podtrzymało Ministerstwo Budownictwa i Naczelny Sąd Administracyjny. Wskazały m. in. na wypis z ewidencji gruntów z 1975 r. , według którego budynek teatru jest składnikiem ZRK.
Już wcześniej syndyk ZRK powoływał się na obowiązek opłat z 1969 i 1970 r. za sporny grunt, ponoszonych przez zakłady. Dyrektor teatru, Bogdan Augustyniak przedstawia dokumenty wskazujące, że na decyzję ministerstwa wpływał Kredyt Bank S. A. , wierzyciel ZRK z siedzibą w gmachu teatru. Z dokumentów wynika, że na prośbę prezesa Kredyt Banku S. A. po jego stronie zaangażował się Jerzy Szmajdziński, sekretarz generalny SdRP i poseł SLD.
Potwierdził to w interpelacji do premiera Włodzimierza Cimoszewicza przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta