Obszary lokalnego rozwoju i stagnacji
Każda złotówka wzrostu dochodów własnych owocuje wzrostem inwestycji gminnych o 60 gr, podczas gdy dotacje celowe są pod tym względem o połowę mniej skuteczne.
Obszary lokalnego rozwoju i stagnacji
Wisła Surażska
Przejęcie szkół przez gminy będzie miało poważne skutki dla dalszego rozwoju samorządu terytorialnego. Warto się tym skutkom bliżej przyjrzeć, zanim gminom przekazane zostaną następne zadania. Decydujący jest sam sposób, w jaki nowe zadania są finansowane. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że centrum preferuje dotacje celowe. Dlatego wraz ze wzrostem kompetencji rośnie proporcja dotacji celowych w budżetach gmin. W roku 1991 dotacje celowe wynosiły 5 -- 10 proc. gminnych dochodów, natomiast w roku 1995 wzrosły one do 40 proc. (w gminach, które już w zeszłym roku przejęły szkoły) . Danych na rok 1996 jeszcze nie ma, lecz należy się tu spodziewać jeszcze większej proporcji dotacji celowych w budżetach gmin. Trzeba pamiętać, że subwencja oświatowa w większości gmin sięga sumy podobnej do ich dochodów własnych, lub nawet ją przekracza. Oznacza to całkowitą zmianę proporcji budżetowych, a co za tym idzie -- gminnych priorytetów.
Gdy blisko połowa dochodów gminy pochodzi ze źródeł centralnych, a ich wysokość jest często wynikiem indywidualnych przetargów z resortem, planowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta