Zagadkowy owoc na drzewie genealogicznym
Zagadkowy owoc na drzewie genealogicznym
To my -- Polacy, Francuzi, Niemcy -- nazywamy ich Baskami. Oni sami nazywają siebie Uskaldunak. Żyją nad Zatoką Biskajską, po obu stronach Pirenejów, zarówno we Francji jak iw Hiszpanii, na obszarze około 20 000 kilometrów kwadratowych. Cała ich populacja sięga trzech milionów. Zachowali odrębny język, strój, zwyczaje, tańce, budownictwo, jednym słowem odrębną kulturę.
Przez trzy lata cieszyli się namiastką własnego państwa: w 1936 roku powstała autonomiczna Republika Baskijska, zlikwidowana w 1939 r. dekretem generała Franco. Świat zna ich z tak zwanych dążeń separatystycznych wyrażanych -- przez garstkę -- w dość gwałtownych formach. Jednocząca się Europa traktuje Basków jako tych, którzy rzucają jej polityczną kłodę pod nogi. Jednak baskijski medal ma bardzo wyraźną, absolutnie nie zatartą drugą stronę, mianowicie, ich silnie artykułowana, politycznie i kulturowo, odrębność ma podstawy wręcz biologiczne -- ewenement nie tak znów częsty we współczesnym świecie. Z naukowego punktu widzenia, Baskowie stanowią genetyczną zagadkę.
Odmieńcy
Ustalono naukowo, że Baskowie (nie licząc Lapończyków) , są jedynym w Europie ludem mówiącym językiem nie pochodzącym ze wspólnego pnia indoeuropejskiego.
Ustalono naukowo, że Baskowie wyróżniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta