Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

08 listopada 1996 | Prawo | RA

Informacje

Strażnik budżetu

Rozmowa z Januszem Wojciechowskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli

W stosunku do administracji rządowej NIK ma ustawowy obowiązek kontrolowania jej działalności, w odniesieniu do organów samorządu terytorialnego to uprawnienienie. Często kontrolerzy izby pojawiali się w urzędach gmin?

W latach 1991--1995 skontrolowali ich 1483, a do połowy tego roku, już po wejściu w życie w sierpniu 1995 r. nowej ustawy o NIK, przyjrzeli się funkcjonowaniu 262 urzędów.

Izba badała m. in. proces komunalizacji mienia i przekazanie go na własność samorządowi terytorialnemu, oceniła wykonanie zadań z zakresu administracji rządowej wdrażanych przez gminy. Obie kontrole wykazały niedostatek środków finansowych, których początkowo nie uwzględniono w budżecie państwa, co powodowało nieraz konieczność sięgnięcia przez gminy do własnej, na ogół chudej kiesy.

Laurka dla samorządu?

Nie zawsze nasze ustalenia pozwalają na jej wystawienie. Na przykład kontrola przeciwdziałania bezrobociu w woj. wałbrzyskim, uznanym za rejon szczególnie zagrożony, ujawniła, że dotacje, jakie otrzymały gminy, nie były wykorzystywane zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 907

Spis treści
Zamów abonament