Walka z przestępczością zorganizowaną
List zachodnioeuropejskich sędziów i prokuratorów
Walka z przestępczością zorganizowaną
Marek Antoni Nowicki
Zorganizowana przestępczość finansowa już dawno stała się zjawiskiem międzynarodowym. Nielegalne pieniądze z ogromną łatwością i w krótkim czasie przekraczają granice państw. Jednak międzynarodowa współpraca w sferze wymiaru sprawiedliwości zupełnie nie nadąża za tym bardzo niebezpiecznym rozwojem wydarzeń.
Panuje przekonanie, że korupcja stała się w Europie grą liczbową, w której trafia się dziewięć razy na dziesięć, i to zupełnie bezkarnie. Sprawy ujawniane bez przerwy we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii lub Niemczech są tylko wierzchołkiem góry lodowej nielegalnego przepływu kapitałów przez pranie brudnych pieniędzy, defraudacje finansowe na wielką skalę, lokowanie pieniędzy przez mafie, potajemne zlecenia itp.
Sędziowie prowadzący śledztwa w tego rodzaju sprawach mają ręce związane archaiczną, niezwykle skomplikowaną procedurą. Sprawy karne toczą się latami bez zachęcających rezultatów. Skuteczność śledztw kończy się u granic państw uznawanych za raje finansowe ze względu na ultraliberalne, pozwalające na wszystko przepisy. Ogromne sumy wędrują na Wyspy Dziewicze, Kajmany, wyspę Man, ale również bliżej -- do Liechtensteinu lub Monako. Politycy korzystający bardzo często z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta