Minimum to demokracja i wolny rynek
Prawica wobec wyborów
Minimum to demokracja i wolny rynek
Krzysztof Mularczyk
Jeden z największych dotychczasowych problemów obozu solidarnościowego polegał na tym, że istniało w nim wiele partii, które powinny stanowić skrzydła jednej, oraz Unia Wolności, która powinna rozpaść się na kilka. Powstanie AWS przełamuje tę patową sytuację, umożliwiając partiom prawicowym skupienie się wokół prawicowego minimum -- wokół demokracji i wolnego rynku.
Publicyści i politycy wylali morze łez i atramentu ubolewając nad podziałami na polskiej prawicy. Mało kto natomiast zauważył, że podobne podziały istnieją we wszystkich większych ruchach prawicowych na Zachodzie i że mimo różnic politycy potrafią tam ze sobą współpracować. Dobrym przykładem mogą być Stany Zjednoczone -- kiedy zbliżały się wybory prezydenckie, istniał konflikt na konwencji programowej Partii Republikańskiej, na której starły się ze sobą skrajne poglądy tradycjonalistów (zakazać aborcji) i poglądy umiarkowanych członków partii, którzy widzieli możliwość pewnych ustępstw. W Polsce wydaje się niemożliwe, aby tak różne poglądy reprezentowała ta sama partia -- u nas reprezentują je ZChN, SLCh z jednej strony oraz PK i Ruch STU z drugiej. Jednak Partia Republikańska wcale się po tym konflikcie nie rozpadła, co w Polsce byłoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta