Mafia w parlamencie
Krym ma częściową obowiązującą konstytucję i zdelegalizowane partie polityczne oraz nasilający się konflikt rosyjskojęzycznej większości z tatarską mniejszością. Te poważne problemy przysłania jednak walka przestępczych klanów, które nie tylko czują się bezkarne, ale -- tworząc własne partie -- próbują zdominować całe życie polityczne tej autonomicznej republiki.
Mafia w parlamencie
Piotr Kościński
Herb Krymu: na tarczy, obramowanej z dwóch stron greckimi kolumnami, stoi gryf trzymający muszlę. W muszli jest perła: to Krym właśnie. Przepiękny, wspaniały Krym, z cudownymi krajobrazami, z nadmorskimi domami wypoczynkowymi, z zabytkami tatarskimi, tureckimi, genueńskimi, rosyjskimi. .. W stolicy owej perły, Symferopolu, jedna czwarta radnych miejskich to kryminaliści poszukiwani przez milicję.
W parlamencie Autonomicznej Republiki Krymu ostro ścierają się dwa klany mające oparcie w strukturach kryminalnych. Nie tak dawno kryminaliści założyli własną partię. Po tym jak zabici zostali jej kolejni przewodniczący, została ona rozwiązana. Ale i tak niemal wszystkie partie krymskie znajdują się pod wpływem (by nie powiedzieć -- we władaniu) klanów. W Sewastopolu, bazie Floty Czarnomorskiej, za ostoję mafii uznawana jest głowa miejscowej Cerkwi prawosławnej.
"Baszmaki" i "sejlemy"
-- Władze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta