Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 listopada 1996 | Prawo | PH SZ

Informacje

15NR 270 (4524) 20 listopada 1996 PRAWOCODNIA

Najgroźniejsi bandyci mogą hurtem wyjść na wolność

Sąd Najwyższy czy pogotowie aresztowe

Piotr Hofmański, Stanisław Zabłocki

Nowe unormowania dotyczące zarówno trybu, jak i samych podstaw stosowania tymczasowego aresztowania były potrzebne nie tylko ze względu na budzącą liczne kontrowersje praktykę stosowania tego środka w latach minionych, ale przede wszystkim na potrzebę dostosowania przepisów wewnętrznych do norm prawa międzynarodowego, które Polska zobowiązała się respektować. Są one nastawione na zapewnienie maksymalnych zabezpieczeń gwarancyjnych dla oskarżonych (podejrzanych) i pozbawionych wolności w warunkach tymczasowego aresztowania. Sama idea, której podporządkowano zmiany ustawodawcze, jest więc ze wszech miar godna zaakceptowania.

Zupełnie innym problemem jest jednak, czy w "skrzeczącej rzeczywistości" polskiego wymiaru sprawiedliwości można w pełni zrealizować ideę nieograniczonej wręcz sądowej kontroli tymczasowego aresztowania. Wypada zatem zastanowić się, czy nowela z 29 czerwca 1995 r. nie doprowadziła do hipertrofii roli sądów w tym zakresie, a przede wszystkim, czy nie doszło do przesady w mnożeniu dróg, na których kontrolę tymczasowego aresztowania przekazano w gestię najwyższej instancji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 917

Spis treści
Zamów abonament