Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy koniec ery Frakcji Czerwonej Armii

26 listopada 1996 | Prawo | KG

Bomby i fugi Bacha

Czy koniec ery Frakcji Czerwonej Armii

Zakończony niedawno proces Birgit Hogefeld, groźnej terrorystki Frakcji Czerwonej Armii RAF (Rote Armee Fraktion) , wielu uważa za koniec ery lewicowego terroryzmu w Niemczech, który narodził się w czasach rewolucji studenckiej 1968 r. i przybrał w Republice Federalnej Niemiec rozmiary porównywalne tylko z terroryzmem arabskim.

Czy istotnie skazanie Birgit Hogefeld na dożywotnie więzienie było ostatnim tak wysokim wyrokiem w procesach RAF i czy wszyscy terroryści zostali już ujęci? Z pewnością nie, ale idee "Pokolenia 68", które walczyło wszystkimi środkami, także zbrodniczo, z imperializmem i o socjalizm z ludzką twarzą nie tylko zbladły, lecz umarły śmiercią naturalną, pozbawione zaplecza, jakim było NRD i ZSRR. Terroryści RAF nie mają już wzoru do naśladowania, czyli socjalizmu tuż za miedzą, który tylko należało trochę ulepszyć, dać mu ludzką twarz.

Podczas procesu przed Najwyższym Sądem Krajowym Hesji we Franfurcie nad Menem Birgit Hogefeld usiłowała złożyć samokrytykę, a przynajmniej odrzucić to ze swej i RAF działalności, co było jej zdaniem utopijne i nieludzkie. Terrorystka, która oskarżona została o trzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 922

Spis treści
Zamów abonament