Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy w Strasburgu

26 listopada 1996 | Prawo | MN

Polacy w Strasburgu

Marek Antoni Nowicki

Mija pięć lat od przystąpienia Polski do Rady Europy, jednak ratyfikacja europejskiej konwencji praw człowieka nastąpiła nieco później, 19 stycznia 1993 r. , a jeszcze później rząd polski złożył deklarację o wyrażeniu zgody na rozpatrywanie przez Europejską Komisję Praw Człowieka skarg przeciwko RP. Sprawy mogą jednak dotyczyć wyłącznie czynów, decyzji i faktów, które nastąpiły po 30 kwietnia 1993 r.

Polacy pisali do Strasburga już w czasach, kiedy nikomu nie śniła się nawet przynależność do Rady Europy. Listy polskich obywateli ze skargami dotyczyły głównie innych państw, które zalazły im z jakichś powodów na skórę. Co roku było ich kilka (np. w 1989 r. -- 5) .

Na podstawie konwencji każdy ma prawo wnieść skargę, nie tylko obywatele, ale również cudzoziemcy. Wystarczy, żeby przebywali na terytorium państwa będącego stroną konwencji. I z tej możliwości Polacy starali się korzystać.

W jednej z takich spraw Halina G. wystąpiła przeciwko Szwecji z zarzutem, iż uniemożliwiono jej wykonywanie zawodu lekarza i specjalizację. Uważała, że była dyskryminowana ze względu na narodowość. Powołała się na art. 2 protokołu nr 1 gwarantujący prawo do nauki. Europejska Komisja 10 października 1985 r. uznała skargę za oczywiście bezzasadną.

Najstarszy list...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 922

Spis treści
Zamów abonament