Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komuna, antykomuna i. ..

26 listopada 1996 | Ekonomia | SM

Podkreślanie "faszystowskiego zagrożenia" jest elementem szerszej koncepcji. Ma ona doprowadzić do pojawienia się na scenie politycznej nowego "obozu reformatorskiego". Skupiałby on polityków z dotąd oddzielonych ugrupowań: UP, SLD i UW. Nowa formacja miałaby bronić demokracji przed faszyzmem.

Komuna, antykomuna i. ..

Stanisław Michalkiewicz

Do wyborów parlamentarnych, jeśli odbyłyby się one w terminie konstytucyjnym, mamy dziesięć miesięcy, ale już rozpoczęło się formowanie szyków na przyszłoroczne, polityczne champ de bataille. Rzut oka na pole bitwy rodzi wrażenie, że dojdzie tam do czołowego zderzenia komuny z antykomuną. Warto wobec tego przyjrzeć się bliżej tym formacjom, kierunkom możliwej ich ewolucji i prawdopodobnym rezultatom wyborów.

Antykomuna

Po zakończeniu wyborów prezydenckich Jan Olszewski ogłosił powstanie Ruchu Odbudowy Polski. Porażka wyborcza prezydenta Lecha Wałęsy spowodowała, że znaczna część jego antykomunistycznie nastawionych wyborców zwróciła swe nadzieje ku Janowi Olszewskiemu i ROP, jako naturalnemu nowemu przywódcy i nowemu ośrodkowi politycznemu antykomuny. Tym można wytłumaczyć bardzo wysoką popularność, jaką Ruch Odbudowy Polski osiągnął w sondażach opinii publicznej już na wstępie. Ta popularność mogła utwierdzić przywódców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 922

Spis treści
Zamów abonament