Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawa ta sama, a zasiłek inny

10 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Magdalena Wypijewska

Chociaż krótki odstęp między zwolnieniami lekarskimi uniemożliwia naliczanie świadczenia po przerwie z nowego okresu, w praktyce może się okazać, że znacznie odbiega ono kwotowo od poprzedniej wypłaty

Gdy przerwa między okresami, za które przysługuje zasiłek, nie przekracza trzech miesięcy kalendarzowych, wysokość obydwu świadczeń trzeba ustalić od tej samej podstawy wymiaru. Zasada ta ma zastosowanie również wtedy, gdy jedno świadczenie przysługiwało z  ubezpieczenia chorobowego, a drugie z wypadkowego.

- Do końca maja br. nasz zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, bo to była jego jedyna praca. W kwietniu chorował i dostał zasiłek. Od czerwca pracuje w innej firmie na pół etatu i zarabia więcej niż minimalna płaca. Mimo to prosił o zgłoszenie go do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych ze zlecenia. Dokonaliśmy więc tego zgłoszenia i jednocześnie do obowiązkowego wypadkowego. 4 lipca osoba ta miała wypadek przy pracy u swojego pracodawcy. Czy w tej sytuacji należy się jej zasiłek wypadkowy również ze zlecenia? Czy podstawę jego wymiaru mamy naliczyć na nowo, czy będzie to ta sama, od której liczyliśmy świadczenie za czas choroby w kwietniu? – pyta czytelnik.

W tej sytuacji zleceniobiorca otrzyma zasiłek „wypadkowy” zarówno z umowy o pracę, jak i zlecenia. Podstawa wymiaru świadczenia wypłacanego przez zleceniodawcę powinna być ta sama, od której naliczył to przysługujące za czas kwietniowej absencji zdrowotnej. Ale w ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9279

Wydanie: 9279

Spis treści
Zamów abonament