Jak dochodzić roszczeń od dłużnika w Niemczech
Także za Odrą są przedsiębiorcy, którzy już przy zawieraniu umów z polskimi kontrahentami wiedzą, że nie zapłacą za zamówione przez nich usługi lub towary. Co wtedy robić?
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej współpracują z kontrahentami w Niemczech, świadcząc różnego rodzaju odpłatne usługi dla niemieckich zleceniodawców lub sprzedając niemieckim kupcom swoje towary. Nie zawsze zagraniczni partnerzy wywiązują się ze swoich obowiązków w terminach wyznaczonych w fakturach.
Różne powody niepłacenia
Powodem braku płatności mogą być problemy z płynnością w przedsiębiorstwie niemieckiego kontrahenta. Partner może też kwestionować wysokość rachunku lub podnosić wadliwość usług lub towarów.
Niestety, istnieją również niemieccy przedsiębiorcy, którzy już przy zawieraniu umów z polskimi kontrahentami nie mają zamiaru zapłacić za zamówione usługi lub towary wychodząc z założenia, że polski przedsiębiorca i tak nie będzie dochodzić swoich roszczeń w Niemczech. Wbrew pozorom nie jest to zjawisko marginalne.
Inna rola komornika
Wierzyciel w Polsce, który ma dłużnika w Niemczech, w różny sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta