Szansa na fuzję Puław i Tarnowa
Jeśli akcjonariusze tarnowskich Azotów zgodzą się w sobotę na emisję podwyższającą kapitał o 75 proc., to prawdopodobna jest wielka fuzja w sektorze chemicznym
Jak wynika z informacji „Rz", chemiczna spółka z Tarnowa może ogłosić kontrwezwanie na puławskie zakłady. W wyniku takiego połączenia mógłby powstać podmiot o rocznych przychodach przekraczających 8 mld zł. Pieniądze na przejęcie pochodzić miałyby z emisji akcji. O jej przeprowadzeniu będą decydować akcjonariusze na sobotnim walnym zgromadzeniu.
– Skarb Państwa podjął decyzję o nieoddawaniu sektora chemicznego rosyjskiemu inwestorowi. Nie chodzi tu tylko o wezwanie Acronu na Azoty Tarnów, ale też o równoległe wezwanie Synthosa na Azoty Puławy. Gdyby resort pozytywnie odpowiedział na to drugie, to wcale nie ma gwarancji, że spółka pozostanie w polskich rękach. Acron może bowiem zrobić wezwanie na Synthos. Dlatego kontrwezwanie ze strony tarnowskiej spółki jest jedynym logicznym w tej sytuacji rozwiązaniem i główny właściciel obu firm zdaje sobie z tego sprawę – argumentuje przedstawiciel jednego z funduszy posiadających akcje Tarnowa. Jego zdaniem skoro taki projekt w ogóle się pojawił, to oznacza, że zarząd dostał od Skarbu Państwa zielone światło w sprawie emisji, a być może nawet potencjalnego zakupu Puław.
Jeden z analityków potwierdza krążące po rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta