Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje z Unii to nie są łatwe pieniądze

17 lipca 2012 | Ranking samorządów | Artur Osiecki
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

Dariusz Daniluk | Jeśli samorząd prowadzi ostrożną długookresową, a przynajmniej średniookresową politykę finansową, to nie powinien mieć problemu z wkładem własnym – uważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego

Rz: Od stycznia 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca unijne dotacje wszystkim beneficjentom, także samorządom. W wielu przypadkach pomagacie gminom zapewnić wkład własny. Jak ocenia pan wykorzystanie pieniędzy europejskich przez samorządy?

Dariusz daniluk: Pozyskiwanie pieniędzy unijnych to dość sformalizowany proces. Zanim gmina otrzyma konkretną sumę na konkretny projekt, to jej wniosek przechodzi wielostopniowy system selekcji. Nie jest to więc pieniądz łatwy, ale system jest skonstruowany racjonalnie. Samorządy muszą dokonywać racjonalnych wyborów, na co wykorzystać to rzadkie dobro, jakim są

dotacje. Stają też przed koniecznością zapewnienia tzw. wkładu własnego. Reasumując, jest dobrze. Uważam, że teraz w pełni procentują doświadczenia z ubiegania się o środki unijne zdobyte w okresie jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wiele osób ich nie docenia. Teraz wiedza i doświadczenia zarówno samorządów, jak i wspomagających beneficjentów firm doradczych gwarantują odpowiedni poziom profesjonalizmu podczas starania się o granty. Istotnym motywatorem prawidłowego wykorzystania dotacji jest też ryzyko utraty zdobytych już pieniędzy. Ważny jest też system kontrolny.

Co do kontroli to jest ich aż za dużo. Część samorządowców uskarża...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9285

Wydanie: 9285

Spis treści
Zamów abonament