Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób dochodzić roszczeń

17 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański
Tomasz  Poznański adwokat,  współpracuje z Kancelarią Prawniczą C.L. Jezierski sp.j. w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Poznański adwokat, współpracuje z Kancelarią Prawniczą C.L. Jezierski sp.j. w Warszawie

W postępowaniu uproszczonym pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe powinny być sporządzone na urzędowych formularzach

W najdrobniejszych sprawach ustawodawca przewidział odrębny tryb postępowania, nazywając go uproszczonym. Nazwa ta wcale nie oznacza łatwiejszego dostępu do sądu. W praktyce okazuje się bowiem, że w postępowaniu tym trafić można na różnego rodzaju bariery – samo wypełnienie formularza nie jest najprostszym zadaniem.

W konsekwencji bez pomocy prawnika prowadzenie takiej sprawy samodzielnie przez przedsiębiorcę jest trudne, a sprawa do wygrania może się skończyć porażką.

Jakie sprawy

Kodeks postępowania cywilnego precyzyjnie wskazuje kategorie spraw, które mogą być rozpatrywane w tym trybie. Na podstawie art. 5051 kodeksu postępowania cywilnego postępowanie uproszczone dopuszczalne jest w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych:

∑ o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,

∑ o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Tym samym postępowanie uproszczone nie będzie miało zastosowania do spraw o prawa niemajątkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9285

Wydanie: 9285

Spis treści
Zamów abonament