Filmy, których nie obejrzeliśmy
Fascynująca książka „Historia niebyła kina PRL” Tadeusza Lubelskiego to opowieść o powojennej Polsce
Można spytać: „Skoro te obrazy nie powstały, to czy jest o czym pisać?". Okazuje się jednak, że opowieści o nienakręconych filmach dopełniają portrety polskich artystów i historię naszego kina. A nawet więcej: są przyczynkiem do dziejów PRL.
Tadeusz Lubelski wykonał mrówczą pracę. Przekopał się przez tony dokumentów nagromadzonych w archiwach Filmoteki Polskiej czy Instytutu Sztuki PAN, przewertował notatki reżyserów i dziesiątki publikacji prasowych, rozmawiał z wieloma ludźmi. Przeprowadził dziennikarskie śledztwa, by opisać 13 projektów, które nie zostały skierowane do produkcji.
Gdy w 2001 roku odbyła się premiera „Przedwiośnia" Filipa Bajona, w środowisku szeptano, że to wielka klęska Andrzeja Wajdy. Dopiero po przeczytaniu „Historii niebyłej PRL" czytelnik zda sobie sprawę, jak bardzo te opinie były prawdziwe. Lubelski opisuje zmagania Wajdy z „Przedwiośniem", które zaczęły się w 1956 roku i trwały niemal pół wieku. W tym czasie, w różnych momentach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta