Po złoto do Las Vegas
Czternastu podejrzanych
Po złoto do Las Vegas
Polscy przedsiębiorcy i bankierzy chcieli się odkuć po niepowodzeniach finansowych w kraju, zainwestowali więc w amerykańskie i meksykańskie kopalnie złota. Stracili 1, 2 mln dol. Na tę i inne transakcje brali kredyty, których nie spłacali. Krakowski Interkrakbank stracił więc co najmniej 3, 6 mln zł, nie licząc odsetek. Czternastu osobom prokuratura postawiła zarzuty zagarnięcia mienia na szkodę tego banku i poświadczenia nieprawdy.
Niefortunne transakcje były zawierane od końca 1992 r. do połowy 1993 r. Jak ustaliła krakowska Prokuratura Wojewódzka, ich uczestnikami była grupa przedsiębiorców i członków kierownictw banków z kilku polskich miast. Żeby rozgryźć relacje między nimi, trzeba by narysować gęstą siatkę wzajemnych interesów, zależności, znajomości i personalnych unii.
Zanim doszło do "złotych interesów", ich przyszli partnerzy ze strony polskiej mieli nieodpartą chęć szybkiego zarobienia dużych pieniędzy. Jest jesień 1992 r. Szczeciński Bank Budownictwa udzielił sporo chybionych kredytów na ok. 3 mln zł (przy kapitale własnym 1 mln zł) ; boryka się więc z kłopotami finansowymi. Krakowski Interkrakbank założony w 1990 r. chce bronić się przed regresem ucieczką do przodu. Szuka klientów, chce tworzyć nowe rynki i oddziały. Myśli o przejęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta