Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na włóknie kokosowym

17 grudnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Nie koroduje, łatwy w recyklingu -- auto XXI wieku

Na włóknie kokosowym

BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen sięgają po nowe materiały dla swych samochodów: len, konopie, sizal, jutę oraz włókna kokosowe.

Światowe koncerny nie ograniczają się tylko do badań nad autami nie emitującymi spalin. Finansują prace nad nowymi technologiami i materiałami, które pozwoliłyby maksymalnie wykorzystać to, co zawiera masa pojazdu. Nowoczesne auto nie może zatruwać środowiska zarówno w trakcie eksploatacji, produkcji oraz złomowania. Konstruktorzy aut w ekologii upatrują największy biznes XXI w. Inni podchodzą do tej euforii ostrożnie.

Jeszcze niedawno bossowie wielkich koncernów motoryzacyjnych planowali, że do 2010 r. będzie możliwe wykonanie wszystkich elementów w samochodzie z samych plastików. Brytyjskie Centrum Naukowo-Badawcze prognozowało, że pod koniec tego wieku udział tworzyw sztucznych w wadze samochodu dojdzie do 20 proc. (niedawno twierdzono, że 50 proc. ), dziś stanowi 12 proc. , a jeszcze w latach 60. elementy plastikowe wynosiły zaledwie 2 proc. ciężaru samochodu.

Bawełna kontra plastiki

Czy tworzywa sztuczne zostaną zastąpione naturalnymi? Pełnomocnik Daimlera-Benza ds. środowiska, Werner Pollman wierzy, że tak. Z naturalnych włókien można nawet już dziś budować karoserię. Naturalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 942

Spis treści
Zamów abonament