Regiony silne różnorodnością
Konwencja Śląska o potrzebie samorządności
Regiony silne różnorodnością
Systemowe zmiany ustroju państwa powinny iść w kierunku jego decentralizacji i tworzenia silnych regionów, wyposażonych w kompetencje i odpowiednie finanse, twierdzą samorządowcy śląscy i krajowi. Reforma samorządowa została zahamowana, dlatego nad potrzebą decentralizacji państwa debatowano w Katowicach. Spotkanie prezydentów miast, radnych, członków sejmików wojewódzkich, stowarzyszeń i partii lansujących ideę samorządności zorganizowała Liga Krajowa i katowiccy samorządowcy.
Regiony silne są swą różnorodnością, nie są żadnym zagrożeniem dla jedności kraju, mówiono. To brak samorządnych województw, brak tolerancji i rozumienia odmienności jest podłożem etnicznych waśni, przekonywał Janusz Frąckowiak, przewodniczący sejmiku śląskiego.
Pozycja outsidera
Samorządność nie jest niczym nowym, bo samorządne były już średniowieczne miasta (Prawa Magdeburskie) , a ustrój państwa oparty na gminie i samorządnym powiecie jest wynalazkiem Wiosny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta