Bezprawne zwolnienie nie pozbawia odprawy
Szef, odmawiając zapłaty odprawy emerytalnej pracownikowi, z którym rozwiązał angaż z naruszeniem prawa z winy umyślnej i to w trakcie zwolnienia lekarskiego, a osoba ta bezpośrednio ze zwolnienia przeszła na emeryturę, musi liczyć się z odpowiedzialnością deliktową z kodeksu cywilnego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 4 lutego 2013 r. (III APa35/12).
W tej sprawie pracownica była zatrudniona w banku na czas nieokreślony na różnych stanowiskach, ostatecznie pełniła funkcję wiceprezesa zarządu. Zebranie przedstawicieli banku nie udzieliło jej absolutorium i odwołało z funkcji. Po odwołaniu pracownica poszła na zwolnienie lekarskie i pobierała zasiłek chorobowy. W konsekwencji rozwiązano z nią angaż bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. z powodu długotrwałej choroby.
Kobieta wniosła pozew o przywrócenie do pracy. Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia, oddalił jednak powództwo o przywrócenie na etat. Sąd uznał, że pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta