Zlikwidowanej firmy nie można skontrolować
Rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje, że traci ona podmiotowość prawną, a także zdolność procesową do bycia stroną w postępowaniu administracyjnym i podatkowym
W art. 270 i 271 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) wskazane są przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wymienione w tych przepisach zdarzenia powodują wszczęcie postępowania likwidacyjnego.
W przypadku jego zakończenia skutkują one, zgodnie z art. 272 k.s.h., wykreśleniem spółki z rejestru. Byt prawny spółki ustaje z chwilą jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 października 2011 r., I FSK 1502/10), co skutkuje ostatecznym ustaniem jej bytu prawnego.
Z chwilą wykreślenia spółka przestaje być podmiotem praw i obowiązków. Nie może być stroną postępowania administracyjnego i podatkowego. Traci również zdolność sądową. Podkreślenia wymaga również to, że utrata bytu prawnego ma charakter nieusuwalny, gdyż nie zachodzi w tym przypadku następstwo prawne pod tytułem ogólnym (postanowienie WSA w Gliwicach z 10 czerwca 2013 r., III SA/Gl 1874/12).
Bez następstwa prawnego
Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) nie przewiduje dla zlikwidowanej spółki z o.o. żadnej formy następstwa prawnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta