Gminy pozwalają mieszkańcom odpracować zadłużenie
Samorządy borykają się z lokatorami, którzy nie płacą czynszów za mieszkanie. Długi idą w miliardy. Wiele z nich ma ciekawe pomysły na rozwiązanie takich problemów.
Bardzo rozpowszechnione są biura zamiany mieszkań. Prowadzi je m.in. Gdańsk, Elbląg, Lublin czy Olsztyn. Podstawowe zasady funkcjonowania takich biur są takie same.
Z większego na mniejsze
Zadłużony lokator przeprowadza się do mniejszego mieszkania i na ogół o gorszym standardzie. Do jego dotychczasowego lokalu zaś wprowadza się nowy najemca. Musi jednak za swojego poprzednika spłacić powstałe długi czynszowe.
- Chętnych na zamianę jest sporo — ocenia Ewa Lipińska, dyrektor wydziału spraw mieszkaniowych w Urzędzie Miasta w Lublinie.
Zdaniem gmin, jest to dużo prostszy sposób na poprawienie swoich warunków lokalowych, aniżeli zakup mieszkania na własność. Nie trzeba bowiem zadłużać się w banku. Natomiast często zadłużony lokator, jak wyjdzie ze spirali długów, zaczyna płacić za mieszkanie na bieżąco i nie popada w nowe zadłużenie
Niektóre biura zamiany mieszkań obejmują swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta