Akt zgonu uchroni przed zwolnieniem
Pracownik odmówił powrotu z urlopu na żądanie, za co grozi mu utrata etatu. Będzie więc miał interes aby wykazać swoje racje i udowodnić, że były ważne powody sprzeciwu. Szef może je przyjąć, ale nie wolno mu domagać się przedstawienia konkretnych dokumentów na ich poparcie
- Pracownik nagle wziął trzy dni urlopu na żądanie. Następnego dnia okazało się, że w firmie popsuła się maszyna, za której naprawę on odpowiada. Kiedy go wezwaliśmy do pracy, odmówił powrotu, tłumacząc to wyjazdem na pogrzeb wujka (brat matki) do odległej miejscowości. Czy w takiej sytuacji możemy rozstać się z nim dyscyplinarnie? – pyta czytelnik.
Nie. Jeśli potwierdzą się okoliczności, na które powołuje się pracownik, to pracodawcy trudno będzie uzasadnić tak drastyczny sposób rozstania. Gdyby w takiej sytuacji szef go zwolnił, to z pewnością naruszyłby zasady współżycia społecznego. A to byłaby podstawa, aby podwładny przed sądem domagał się przywrócenia na etat lub wypłaty odszkodowania (art. 45 § 1 k.p.).
Przypominamy, że urlop wypoczynkowy to uprawnienie pracownika, ale o terminie jego wykorzystania ostatecznie decyduje szef. Wyjątek dotyczy jedynie urlopu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta