Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akt zgonu uchroni przed zwolnieniem

19 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Pracownik odmówił powrotu z urlopu na żądanie, za co grozi mu utrata etatu. Będzie więc miał interes aby wykazać swoje racje i udowodnić, że były ważne powody sprzeciwu. Szef może je przyjąć, ale nie wolno mu domagać się przedstawienia konkretnych dokumentów na ich poparcie

- Pracownik nagle wziął trzy dni urlopu na żądanie. Następnego dnia okazało się, że w firmie popsuła się maszyna, za której naprawę on odpowiada. Kiedy go wezwaliśmy do pracy, odmówił powrotu, tłumacząc to wyjazdem na pogrzeb wujka (brat matki) do odległej miejscowości. Czy w takiej sytuacji możemy rozstać się z nim dyscyplinarnie? – pyta czytelnik.

Nie. Jeśli potwierdzą się okoliczności, na które powołuje się pracownik, to pracodawcy trudno będzie uzasadnić tak drastyczny sposób rozstania. Gdyby w takiej sytuacji szef go zwolnił, to z pewnością naruszyłby zasady współżycia społecznego. A to byłaby podstawa, aby podwładny przed sądem domagał się przywrócenia na etat lub wypłaty odszkodowania (art. 45 § 1 k.p.).

Przypominamy, że urlop wypoczynkowy to uprawnienie pracownika, ale o terminie jego wykorzystania ostatecznie decyduje szef. Wyjątek dotyczy jedynie urlopu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9591

Wydanie: 9591

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament