Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można zrzec się prawa do wolnego

30 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Kodeks pracy gwarantuje każdemu etatowcowi czas przeznaczony na odpoczynek od zadań. Jeśli szef pozbawiłby tego okresu, podwładny może żądać zadośćuczynienia za wyrządzoną mu w ten sposób krzywdę

Prawo pracownika do odpowiedniego odpoczynku to uprawnienie wynikające z art. 66 ust. 2 konstytucji. Powtarza je podstawowa zasada prawa pracy w art. 14 k.p. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Według zaś art. 132 § 1 k.p. pracownikowi (zasadniczo) przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Natomiast w myśl art. 133 § 1 k.p. podwładnemu przysługuje w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Ochrona zdrowia

W orzecznictwie uznaje się prawo do odpoczynku za szczególne dobro osobiste pracownika. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 2011 r. (III PK 96/10). Stwierdził, że prawo pracownika do odpoczynku może być uznane za dobro osobiste, odrębne od zdrowia oraz prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

W praktyce powstały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9600

Wydanie: 9600

Spis treści
Zamów abonament