Metoda kasowa czy memoriałowa
Biura rachunkowe rekomendują uproszczony sposób ewidencji kosztów w księdze podatkowej. Nie wymaga on analizowania, które wydatki są pośrednio, a które bezpośrednio związane z przychodami
- Rozpoczynam działalność gospodarczą, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów powierzyłem biuru rachunkowemu. Pracownik biura polecił mi wybór uproszczonej metody ewidencji kosztów. Na czym ona polega? Dlaczego chętniej wybieraną metodą jest właśnie ten sposób ewidencjonowania kosztów? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają do wyboru metodę memoriałową lub metodę uproszczoną ewidencji kosztów.
W przypadku pkpir prowadzonej metodą memoriałową (art. 22 ust. 5-5c ustawy o PIT), moment uznania poniesionego wydatku za koszt podatkowy zależy od tego, czy jest to koszt bezpośredni czy pośredni w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Koszt bezpośredni uznaje się za poniesiony w roku uzyskania odpowiadającego mu przychodu. W przypadku kosztów pośrednich istotne jest, czy dotyczy on okresu przekraczającego rok podatkowy. W takim przypadku oraz gdy nie jest możliwe ustalenie, jaka część kosztu dotyczy danego roku podatkowego, należy ten koszt podzielić proporcjonalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta