W skrócie
∑ MAE uznała spotowy rynek gazu za lepszy od kontraktów uzależniających ceny od notowań ropy, podając jako dobry przykład Turcję. W listopadzie ub. roku Gazprom zawarł z prywatnymi firmami w Turcji długoletnią umowę na eksport gazu, przełamując impas w handlu po sporze o cenę z państwowym Botasem. – Kraj ten całkiem dobrze renegocjował cenę – stwierdziła szefowa MAE, Maria van der Hoeven.
—reuters, p.r.
∑ We Francji zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości sektora energetycznego. Uczestnicy mieli zatwierdzić końcowy dokument z 15 zaleceniami zmian charakteru energetyki, co będzie wymagać inwestycji 2 bln euro do 2050 r., ale da łączne korzyści netto 300–1000 mld euro. Został on jednak mocno złagodzony. Organizacja pracodawców Medef sprzeciwiła się żądaniu zmniejszenia o połowę popytu na energię do 2050 r., uznając je za nierealne. Przyjęto cel zmniejszenia zużycia o 20 proc. Pracodawcom nie podobała się też rezygnacja przez Francję z poszukiwań łupkowych nośników energii.
—le figaro, reuters, p.r.
∑ Chevron podpisał z argentyńską YPF umowę o zainwestowaniu 1,24 mld dolarów w łupkowe złoże Vaca Muerta, jedno z największych na zachodniej półkuli. Obie firmy wykonają 100 odwiertów w strefie 20 km2. To pierwsza duża inwestycja w Argentynie od czasu wywłaszczenia Repsola w maju 2012.
—reuters, p.r.
OFE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta