Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż mieszkania: kto musi zwrócić bonifikatę

30 lipca 2013 | Prawo | Arkadiusz Szkurłat
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Arkadiusz Szkurłat
autor zdjęcia: Arkadiusz Szkurłat
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Szkurłat

Sytuacja kupujących lokal, na który pierwotny nabywca zyskał bonifikatę, może być różna – pisze notariusz.

Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego z 27 czerwca 2013 roku sygn. akt III CZP 30/13 odnosząca się do obowiązku zwrotu bonifikaty przez osobę bliską nabywcy lokalu mieszkalnego od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego kolejny raz zwróciła uwagę na bardzo ważny problem, z jakim muszą się czasami zmierzyć nabywcy lokali.

Niespodziewanie przychodzi im płacić Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego wysokie kwoty tytułem zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej darczyńcy przy wykupieniu mieszkania. W związku z tym wydaje się niezbędne uporządkowanie wiedzy na ten temat, tak aby obdarowani lub spadkobiercy zawczasu mogli podjąć właściwe decyzje. Przypomnijmy tezę powołanej uchwały. Otóż Sąd Najwyższy orzekł, że obowiązek zwrotu kwoty równej bonifikacie udzielonej pierwotnemu nabywcy lokalu mieszkalnego, po jej waloryzacji, obciąża – na podstawie art. 68 ust. 2b w zw. z ust. 2 i 2a pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej też: ugn) w brzmieniu po nowelizacji z 24 sierpnia 2007 roku (DzU nr 173, poz. 1218) – osobę bliską, która nabyła i zbyła lokal po 21 października 2007 roku. Kluczowa dla wyjaśnienia zagadnienia jest data wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 października 2007 roku. Zaostrzyła ona zasady zbywania mieszkań nabytych od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Sytuacja prawna nabywców mieszkań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9600

Wydanie: 9600

Spis treści
Zamów abonament