Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odzyskać VAT przy imporcie

28 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Zbigniew 
Makowski

OPTYMALIZACJA | Im szybciej firma wykaże podatek naliczony, tym szybciej otrzyma podatek należny, który uprzednio wpłaciła do urzędu celnego. O terminie odliczenia decyduje przede wszystkim odpowiednie zarządzanie obiegiem dokumentów.

Co do zasady obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu towarów powstaje w momencie, w którym powstaje dług celny, czyli w momencie, w którym wymagalne stają się wszystkie należności celne. Typowym zdarzeniem powodującym powstanie długu celnego jest objęcie towarów procedurą celną dopuszczenia do obrotu na terytorium UE. Podatek należny z tytułu importu towarów należy, co do zasady, zapłacić do właściwego urzędu celnego w terminie 10 dni od dnia, w którym importer został powiadomiony o kwocie należności celnych. Od tej zasady ogólnej istnieją pewne odstępstwa, związane ze stosowaniem uproszczonych procedur celnych >patrz ramka.

Problematyczne przesunięcie w czasie

Podatek należny od importu towarów wpłaca się więc w całej kwocie od razu po dokonaniu importu, bez pomniejszania go o podatek naliczony. Podatek ten jest oczywiście neutralny dla podatników – kwota podatku należnego staje się kwotą podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć na zasadach ogólnych. Problemem jest jednak przesunięcie w czasie pomiędzy wpłatą podatku należnego z tytułu importu towarów a efektywnym wykorzystaniem kwoty podatku naliczonego z tytułu importu towarów. Przesunięcie to może być dość znaczne, ponieważ prawo do odliczenia może być zrealizowane dopiero w tym okresie, w którym podatnik otrzyma dokument celny z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9701

Wydanie: 9701

Spis treści
Zamów abonament