Jak opodatkować pensję obcokrajowca oddelegowanego do Polski
PIT. Osoba, która przyjechała z zagranicy i uzyskuje u nas dochody z pracy, musi wykazać je na formularzu PIT-36. Zeznanie to składa do 30 kwietnia następnego roku, a jeśli zamierza wyjechać przed tą datą, to przed opuszczeniem naszego kraju.
- Obywatel Chin na stałe zamieszkały w Singapurze (posiada tam rodzinę i dom) zatrudniony w spółce mającej siedzibę w Singapurze, został oddelegowany przez swojego pracodawcę na okres jednego roku do pracy do Polski w celu świadczenia pracy w polskiej spółce. Wynagrodzenie wypłaca spółka w Singapurze. Obywatel Chin nie posiada certyfikatu rezydencji. W jaki sposób należy opodatkować wynagrodzenie obywatela Chin czasowo oddelegowanego do pracy na terytorium Polski? – pyta czytelnik.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która m.in. przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Osoba taka podlega wówczas opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski.
Co jest w umowie międzynarodowej
Oprócz przepisów krajowych, dla opodatkowania dochodów z pracy delegowanego do Polski pracownika będzie miała również zastosowanie umowa z 23 kwietnia 1993 roku między rządem Polski a rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta