Czynsz najmu auta nie jest objęty limitem kilometrówki
Wynagrodzenie za korzystanie z cudzego samochodu nie jest kosztem jego używania i nie mieści się w kategorii wydatków, które należy rozliczać poprzez ewidencję przebiegu. Powinno być w całości ujęte w kosztach uzyskania przychodu.
Tak orzekł NSA w wyroku z 20 sierpnia 2013 r. (II FSK 2446/11 i II FSK 2447/11).
Spółka wynajmuje samochody osobowe, które są przez nią wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponosi w związku z tym koszty ich używania, takie jak paliwo, usługi myjni, itp. Ponadto z tytułu najmu uiszcza czynsz dla wynajmującego. Na tym tle powstał problem rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z czynszem za najem w ramach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Spółka uznała, że czynsz za najem samochodu nie jest wydatkiem dotyczącym jego używania. Tym samym jest on kosztem uzyskania przychodu, który nie podlega rozliczeniu w ramach limitu. Organ podatkowy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodzili się z tym stanowiskiem. W wydanej interpretacji indywidualnej oraz w późniejszym wyroku oddalającym skargę spółki, stanęli na stanowisku, że pojęcie „koszt używania" nie jest tożsame z „kosztem eksploatacyjnym". Wobec tego nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta