O zagęszczeniu rzeczywistości
Co znaczy kryzys ojcostwa w naszych czasach? Czy tylko to, że w przeciwieństwie do naszych ojców i dziadków mamy mniej czasu dla dzieci; że zajmują nas sprawy drugorzędne; gęstość rzeczywistości, która nas otacza, kieruje naszą uwagę w stronę spraw mało ważnych? Pożeracze czasu: telewizja, Internet, kino, gazeta, komórka, firma, zakupy, druga firma, kolejne zakupy, wszystko to bez reszty nas absorbuje, zawłaszcza?
Może i tak, ale czy to nie zbyt proste wyjaśnienie? Czy nie szukamy alibi? Przecież gęstość rzeczywistości zależy od nas samych. Kształtujemy ją plastycznie i w zgodzie z własną wolą, niezależnie od czasów, w których żyjemy. Przed wiekiem inne były jej składniki. Dwunastogodzinny dzień pracy. Fabryki, gdzie głuchło się od hałasu wyjących silników, a mieszkało w dzielnicach bez kanalizacji i bieżącej wody. Albo praca na roli od świtu do nocy. Pieczołowite życie rolnika. Wybieranie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta