Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smaczny temat

28 grudnia 2013 | Plus Minus | Joanna Bojańczyk
Wnikliwa kontrola kwaszeniaczka. Magda Gessler  i show murowany
autor zdjęcia: krzysztof łokaj
źródło: Fotorzepa
Wnikliwa kontrola kwaszeniaczka. Magda Gessler i show murowany
Uliczka w hiszpańskim porcie Javea. Radość jedzenia nie na pokaz.
źródło: AFP
Uliczka w hiszpańskim porcie Javea. Radość jedzenia nie na pokaz.

Restauracje, konkursy kulinarne, blogi, książki... Jedzenie to nowy rodzaj rozrywki, sposób spędzania czasu. Oderwało się od swej pierwotnej funkcji zaspokajania głodu. To fenomen ostatnich 10 lat.

Przystawka – śledź Bismarck, rabarbar confit z jałowcem, danie główne – policzki cielęce w czerwonym winie, emulsja z niedźwiedziego czosnku i zielonych migdałów, deser: krem z orzechów laskowych i listki werbeny cytrynowej. Oto mój dzisiejszy obiad.

Żartowałam oczywiście. To menu z restauracji Amaro, laureatki jedynej w Polsce gwiazdki Michelin przyznawanej przez słynny przewodnik kulinarny. Jego twórcą jest Wojciech Modest Amaro, nasz rodzimy, rosnący w sławę talent kulinarny, autor książki „Natura kuchni polskiej". U mnie w domu, podobnie jak u większości moich rodaków, będzie pomidorowa i kurczak. Obiad niewyszukany i szybki do zrobienia, lubiany przez dzieci – podstawowe kryteria codziennego żywienia rodziny.

Za to wodze fantazji popuścić będziemy mogli, czytając niezliczone książki kucharskie, oglądając konkursy kulinarne i programy o gotowaniu. W konwersacjach ze znajomymi lub leżąc na kanapie i oglądając show Makłowicza, Okrasy, Marthy Stuart, Jamiego Olivera rozmarzymy się, co też byśmy mogli ugotować i zjeść.

Oto fenomen ostatnich 10 lat – jedzenie, nowy rodzaj rozrywki, sposób spędzania czasu. Oderwało się od swej pierwotnej funkcji – zaspokajania głodu i poszybowało w rejony fantastyki.

W PRL nie było specjalnie o czym gadać. Każdy obiad był rodzajem wygranej bitwy z zaopatrzeniem: wymieniano wiadomości o tym, gdzie udało się zdobyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9725

Wydanie: 9725

Zamów abonament