Poczucie humoru nie istnieje
Umysł | Uczeni i filozofowie nie znają granic w sięganiu po tematy. Jednym z nich, od stuleci, jest komizm - pisze Krzysztof Kowalski.
Śmiech ma wiele wspólnego z ziewaniem – jest zaraźliwy, nie do powstrzymania i nie wiadomo, na czym polega istota tego fenomenu. Dlaczego człowiek wybucha homeryckim śmiechem albo chichocze, dusi się ze śmiechu lub tylko uśmiecha się pod nosem?
Dr Pascal Vrticka kierujący zespołem neurologów z Uniwersytetu Stanforda postanowił sprawdzić, co sprawia, że mózg wysyła sygnał do śmiechu, gdy człowiek słyszy dobry dowcip. Reakcje mózgów ochotników w czasie eksperymentu badano za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego fMRI. Okazało się, że podczas śmiechu uaktywniają się różne obszary mózgu.
Badacze stworzyli na tej podstawie kompleksowy mózgowy model śmiechu, w którym dwa elementy – ich zdaniem – zasługują na szczególną uwagę. Mózg najpierw wykrywa niekompatybilności logiczne w trakcie słuchania dowcipu, następnie reinterpretuje sytuację po swojemu. Płynące z tego zadowolenie rodzi aktywność mózgową, która wyraźnie odróżnia się od aktywności mózgu podczas odczuwania innych pozytywnych emocji, na przykład od zadowolenia wywoływanego jedzeniem czy zabawą.
Dziecięcy breakdance
W eksperymencie wzięło udział 22 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Wykazał on, że poczucie humoru różniło się w zależności od płci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta