Miliony dla skazanych za niewinność
Roszczenia | Do końca czerwca ponad 150 osobom przyznano zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie lub aresztowanie.
aGNIESZKA Bartusiak
Niesłuszne wyroki zdarzają się w naszym kraju często, ale zadośćuczynienia i odszkodowania są znacznie mniejsze niż np. przyznawane przez amerykańskie sądownictwo.
W ciągu pierwszej połowy tego roku ponad 150 osobom przyznano zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowania i skazania. Za błędy sędziów, obrońców i prokuratorów Skarb Państwa będzie musiał zapłacić około 10 mln zł.
Chociaż nierzetelny dowód prowadzący do mylnych wniosków lub błąd urzędnika państwowego nie niosą ze sobą takiego niebezpieczeństwa jak w niektórych stanach USA (w Polsce kara śmierci została zniesiona w 1997 r.), to często niszczą niewinnych ludzi.
Życie zmarnowane za kratkami
„Ile warta jest prawie 1/4 życia człowieka?" – pyta z goryczą Czesław Kowalczyk, który skazany za morderstwo nieprawomocnym wyrokiem, w areszcie śledczym niesłusznie spędził ponad 12 lat, w tym pięć lat w „ence" – celi dla szczególnie niebezpiecznych więźniów. Według ekspertów powinien otrzymać rekordową kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia.
– Pieniądze są istotne, ale żadna suma nie wynagrodzi mi tylu lat pozbawienia wolności. Gdy mnie zamykano, byłem młodym człowiekiem, miałem rodzinę, syna, dom i perspektywy na karierę zawodową. Teraz moja kobieta nie jest już moja, mój syn, myśląc, że go opuściłem, dziś nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta