Miasta rządzą światem
W kryzysie są państwa oparte na idei narodowej. Nawet tak potężne państwo jak Stany Zjednoczone jest w stanie częściowego paraliżu. Żyjemy w czasach globalizacji: nie dziwmy się, że firmy uciekają, a ludzie emigrują.
Przesłanie najnowszej pańskiej książki można streścić zdaniem, że gdyby burmistrzowie rządzili światem, byłby on lepszym miejscem. Skąd to przekonanie?
Oryginalny podtytuł książki brzmiał: „Dlaczego burmistrzowie powinni rządzić światem i w jaki sposób już to robią". To nie jest więc tak, że uważam, iż robią oni stanowczo za mało, że chcę, by robili zdecydowanie więcej. Nie, robią naprawdę wiele. Rządzą nie tylko w swoich miastach, próbują działać wspólnie poprzez różne mniej lub bardziej zinstytucjonalizowane porozumienia międzymiastowe. Burmistrzowie wspaniale współpracują. Walczą z problemami, z którymi zmagają się dziś wszystkie miasta na świecie, np. z globalnym ociepleniem. Ja po prostu postuluję, by tę i tak już efektywną współpracę wznieść na kolejny poziom, by przejęli od głów państw pewien przysługujący tylko im wymiar władzy politycznej. Chciałbym, by mogli zacząć rządzić w najpełniejszym znaczeniu tego słowa. Oni sobie na razie radzą całkiem nieźle, ale jeśli nie otrzymają większej władzy, nie osiągną tego, co mogliby osiągnąć. A mogliby bardzo wiele...
Państwa sobie nie radzą?
Koncepcja państw narodowych pochodzi z XVII wieku. Nie twierdzę, że jest zła, ale świat wtedy był inny. Ludzie żyli w narodowej – inaczej mówiąc, państwowej – gospodarce, mieli do czynienia z narodowymi, państwowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta