Gdy już złapiesz sprawcę, dzwoń natychmiast na policję
Obywatelskie zatrzymania stają się coraz popularniejsze. Wyjęcie z auta pijanego kierowcy kluczyków nie jest szczególnym wyczynem. Gorzej, gdy dochodzi do walki ze złodziejem. Wtedy potrzebny jest rozsądek.
Rawicz, stacja benzynowa, dwa tygodnie temu. Obok rozmawiających dwóch mężczyzn przejeżdża samochód na samej feldze, bo w oponie nie ma powietrza. Kierowca się tym nie przejmuje. Przejmują się za to stojący mężczyźni. Ruszają za kierowcą, podejrzewając, że może być nietrzeźwy. Kiedy zatrzymuje auto, jeden ze świadków blokuje mu drogę. Drugi sprawdza, czy jest pijany.
Kiedy podejrzenia się potwierdzają, mężczyźni odbierają nietrzeźwemu kluczyki i wzywają policję. Wynik badania alkomatem to 2,6 promila.
Jeszcze gorszy wynik miał inny kierowca zatrzymany w identyczny sposób w okolicach Krakowa – 3,1 promila. Nawet nie zareagował, kiedy jadąca za nim kilkanaście kilometrów kobieta zabrała mu kluczyki, gdy utknął w korku.
Zachęceni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta