Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowałem w sobie obraz Religi

04 października 2014 | Kraj | Barbara Hollender
Łukasz Palkowski, rocznik 1976.  Jego fabularny debiut „Rezerwat” (2007) zdobył 16 nagród  w kraju  i za granicą, przyniósł mu też Paszport „Polityki”.  Ale następny sukces przyszedł dopiero  w tym roku.  Na zdjęciu  reżyser  na planie „Bogów”
źródło: Next Film
Łukasz Palkowski, rocznik 1976. Jego fabularny debiut „Rezerwat” (2007) zdobył 16 nagród w kraju i za granicą, przyniósł mu też Paszport „Polityki”. Ale następny sukces przyszedł dopiero w tym roku. Na zdjęciu reżyser na planie „Bogów”

Łukasz Palkowski 
i jego „Bogowie" triumfowali na festiwalu w Gdyni. Za tydzień film wchodzi na ekrany.

Gdyńskie Złote Lwy, cztery inne statuetki – za scenariusz, główną rolę męską, scenografię, charakteryzację. Owacje na stojąco po seansach i po ogłoszeniu festiwalowego werdyktu. Do tego nagrody od dziennikarzy i publiczności.

W czym tkwi tajemnica tak niebywałego sukcesu? To oczywiście dobry film. Ale jest coś jeszcze. Polskie kino przyzwyczaiło nas do bohaterów przegranych. Potrafimy pięknie opowiadać o klęskach, historia nauczyła nas rozumieć, co oznacza sformułowanie „gloria victis" („chwała zwyciężonym"). Twórcy „Bogów" – scenarzysta Krzysztof Rak i reżyser Łukasz Palkowski – stworzyli bohatera wygranego. Człowieka, który marzy, stawia sobie ambitne cele i osiąga je. Nawet jeśli po drodze upada, to potem się podnosi. W naszej sztuce filmowej to nowa jakość.

Zmaganie człowieka z Bogiem

4 stycznia 1969 roku, dwa lata po operacji dokonanej przez Christiaana Barnarda, Jan Moll przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację serca. Chory zmarł jednak na stole operacyjnym, a nagłówki gazet krzyczały: „Moll uśmierca pacjenta".

– Polak Polakowi nawet porażki zazdrości – skomentował gorzko w telewizji profesor Moll. W filmie znalazła się ta scena.

Po nieudanym eksperymencie nikt długo nie odważył się podjąć w Polsce następnych prób. Dopiero 16 lat później...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9958

Wydanie: 9958

Zamów abonament