Firma zastosuje zero proc. VAT do dostawy komputerów dla szkół
W przypadku sprzedaży pecetów dla placówek oświatowych spółka ma prawo skorzystać z preferencji w podatku od towarów i usług. Jednak nie każdy sprzęt można objąć tą stawką.
- Nasza firma (podatnik VAT czynny) zajmuje się handlem sprzętem komputerowym. Zamierzamy wystartować w przetargu na dostawę sprzętu komputerowego dla gimnazjum. Słyszałem, że dostawy sprzętu komputerowego dla szkół mogą być objęte zerową stawką VAT. Czy tak rzeczywiście jest? A jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić? – pyta czytelnik.
Krajowe dostawy sprzętu i akcesoriów komputerowych objęte są podstawową stawką VAT, czyli 23 proc.
Jednak zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości zero proc. stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego: a) dla placówek oświatowych, b) dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym – przy zachowaniu warunków, o których mowa w art. 86 ust. 13–15 ustawy o VAT.
Uwaga! Przez placówki oświatowe rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (zob. art. 43 ust. 9 ustawy o VAT).
Katalog placówek oświatowych wskazanych na potrzeby art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT ma charakter zamknięty (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lipca 2014 r., IBPP2/443-387/14/JJ; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 marca 2012 r., ILPP2/ 443-40/12-2/MR).
Oznacza to, że zastosowanie zerowej stawki VAT na podstawie art. 83...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta