Jak firma rozliczy świadczenia rzeczowe dla pracowników
ZASADY | Zarówno rzeczywiste, jak i wirtualne wręczenie bonu nie powoduje obowiązku zapłaty przez pracodawcę podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają zarówno odpłatna dostawa towarów, jak i odpłatne świadczenie usług.
Środek płatniczy
Bony towarowe uprawniające do zakupu określonych produktów w wybranych sklepach są uznawane za środek płatniczy, więc ich przekazanie pracownikowi nie jest dostawą towarów. Nie jest to również świadczenie usług, ponieważ przekazanie bonu pracownikowi uprawnia go do zakupu w przyszłości. Bon towarowy nie stanowi również zaliczki ani przedpłaty. Wobec tego zakup przez pracodawcę takich bonów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje dopiero gdy pracownik płaci w placówce handlowej bonem, kupując jakiś towar. Wówczas dochodzi do dostawy towaru. Obowiązek podatkowy powstanie dla sklepu, w którym pracownik płacił bonem.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji obuwia. Z okazji świąt spółka
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta