Zabójcza moc sugestii
Zabójcza moc sugestii
Znany efekt placebo może mieć nie tylko pozytywny, ale i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego nie zdaje sobie sprawy nawet wielu lekarzy. Część z nich stopniowo przekonuje się, że wiara chorego w możliwość wyleczenia wpływa na poprawę jego zdrowia, zwiększa rokowania i przyspiesza rekonwalescencję. Rzadko jednak zwracano dotąd uwagę, że "pusty lek", jakim jest placebo, równie dobrze może szkodzić. Tak dużą rolę w życiu człowieka odgrywa jego stan psychiczny. Zdarza się, że pacjent zaczyna chorować, ponieważ narastało w nim przekonanie, że coś mu dolega.
Od dawna wiadomo, że nikogo nie można uzdrowić wbrew jego woli. Medycy rozkładają ręce, gdy widać wyraźnie, że leczenie nie daje oczekiwanych efektów, gdyż pacjent jest załamany psychicznie. Często zdarza się to u ludzi, którzy nagle dowiadują się, że są chorzy na raka w zaawansowanym stadium. Najgorzej, że w skrajnych przypadkach człowiek może wywołać u siebie chorobę lub przynajmniej przyspieszyć jej rozwój. Sugerują to badania, jakie specjaliści przytoczyli podczas konferencji Amerykańskiej Fundacji Zdrowia, jaka odbyła się w Nowym Jorku.
Drugie oblicze placebo
Jak powiedział cytowany przez "Washington Post" dr Robert A. Hahn, epidemiolog z Centrum Kontroli Chorób (CDC) , wiara może człowieka uzdrowić, ale też i doprowadzić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta