Gra na czas
Rosyjski nurt polityczny określany jako "prozachodni romantyzm" był postrzegany z polskiej perspektywy jako poważna próba zerwania z tradycyjną geopolityką
Gra na czas
Henryk Szlajfer
Dążenie do "obalenia Jałty" było częścią demokratycznych przemian zapoczątkowanych w 1989 r. w Polsce i innych krajach Europy środkowowschodniej. Zjednoczenie Niemiec w roku następnym oznaczało zniknięcie jednego z filarów porządku jałtańskiego. Z kolei rozpad ZSRR umożliwił krajom uwolnionym spod sowieckiej dominacji sformułowanie postulatu przystąpienia do NATO. Akceptacja tego postulatu będzie potwierdzeniem, że do historii przechodzi drugi filar "Jałty" -- sowiecka/ rosyjska strefa wpływów w Europie centralnej.
W najbliższych tygodniach nastąpi gwałtowne przyspieszenie procesu rozszerzenia NATO oraz połączenie dotychczas rozproszonych wątków debaty nad przyjęciem nowych członków. Jednocześnie pole manewru i liczba opcji w określaniu form członkostwa ulegną zasadniczemu ograniczeniu.
Ten etap już się rozpoczął. Jego symbolicznym początkiem było spotkanie Rady Północnoatlantyckiej (NAC) w Berlinie na początku czerwca 1996 r. To spotkanie skierowało wewnętrzną reformę NATO na tory praktycznych działań. Jej zapoczątkowanie otwiera z kolei drogę procesowi rozszerzenia i precyzowania innych ważnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta